!NA BLOGU JIŽ NEMÁM V PLÁNU PRACOVAT. NĚKTERÉ ČLÁNKY SE PŘESUNOU NA MŮJ DRUHÝ BLOG - NESCIO!

Filmy

Yojimbo

9. srpna 2007 v 16:22 | Yoshiko Okatama
Bezejmenný samuraj, jenž se ocitl bez pána, přichází do vesnice, rozdělené na dva vzájemně válčící tábory.
Samuraj se představí jako Sanjuro brzy pochopí, že tohle místo ho může hodně potřebovat. Poté, co předvede ukázku svých bojových dovedností, začnou se o jeho ochranu ucházet obě znepřátelené strany. Sanjuro se rozhodne poštvat je proti sobě...

Herci: Toshiro Mifune, Eijiro Tono, Seisaburo Kawazu, Isuzu Yamada...
Režije: Akira Kurosawa
Popis: Jeden z nejvýznamnějších japonských příspěvků kinematografie, jenž inspiroval spaghetti western a znamenal zrod "nového" filmového hrdiny.

Osud světa

4. července 2007 v 11:41 | Yoshiko Okatama
Mladá Milly je vyslána z roku 2084 do roku 2002, aby jednou pro vždy skoncovala s mimozemským vetřelcem. Jestli se jí to nepovede, dojde k válce, která zničí lidstvo. Milly se připlete do cesty Mijamotovi, který jde už několik let po mafiánovi Mizogučim. Ten obchoduje a orgány malých dětí a má na svědomí smrt Mijamotova kamaráda. Milly přinutí Mijamota - ač se mu ani trochu nechce - ke spolupráci. Když ale dojde na střelbu, která má vše ukončit, Milly si uvědomí, že válku rozpoutali sami lidé, kteří malého mimozemšťana odmítli vrátit mateřeké lodi... Nakonec se Milly a Mijamotovi podaří mimozemšťana vrátit a Milly, protože přišla z budoucnosti zmizí. Mijamoto se rozhodne zkoncovat se svou prácí a hned po tomto rozhodnutí je zavražděn. Milly však splnila svůj slib a zachránila mu život... The End..
Film:-Ritana, Jap. 2002
Režie:-Takashi Yamazaki
Hrají:-Takeshi Kaneshiro, Kirin Kiki, Goro Kishitani, Ann Suzuki

Samuraj

9. června 2007 v 20:10 | Yoshiko Okatama
Odvážný... provokující... svobodný... to vše je Zatoichi, slepý poutník, který si na živobytí přivydělává masážemi a hazardem. Za jeho skromným vzhledem, se však skrývá dechvyrážející schopnost ovládat meč s přesností a citem, že žádný protivník nemá šanci. Na své pouti se dostane do malého městečka v horách, které terorizuje skupina bojovnícků v čele s nemilosrdným Ginzem. Zatoichi, jako vášnivý hazardní hráč využije příležitost a zkusí štěstí i zde. Po dobu hry se seznámí se dvěma gejšami, které jsou stejně tak nebezpečné, jako krásné. Do města přišly pouze s jediným úmyslem, pomstít smrt svých rodičů, kterou má na svědomí Ginzo. Zatoichi se stane jejich ochráncem a spolubojovníkem...
Japonský režisér Takeši Kitano je všestranný umělec. Své filmy nejen režíruje, ale také si je sám stříhá, píše k nim scénáře a nezřídka v nich hraje hlavní role. Když se z extrovertního televizního komika na začátku devadesátých let "převtělil" v uměleckého režiséra snímků, v nichž se dlouhé zenové záběry střídají s naprosto nečekanými výbuchy brutálního násilí, musel to být pro japonskou kulturu šok.
Kitanovy snímky nejsou vůči divákovi právě vstřícné, protože vyžadují zvláštní způsob vnímání. Ale Samuraj, který velmi důmyslně kombinuje žánr bojového filmu s vyprávěcími postupy uměleckého filmu, je zřejmě nejzábavnější. Kitano jej pojal jako poctu a zároveň variaci na klasickou sérii béčkových "džidai-geki" filmů o slepém bojovníkovi Zatoičim, který se s mečem ohání spolehlivěji než většina vidících padouchů kolem.
Ve svém snímku otevřeně odkazuje na příběh Kurosawova filmu Yojimbo (Tělesná stráž, 1961) známý také z remaku v podobě spaghetti westernu Pro hrst dolarů (1964). A aby byla pocta dokonalá, zahrál si i hlavní roli. Jeho verze "zatoičiova" mýtu však dalece přesahuje hranice běžného remaku či dalšího opakování známé legendy. Za prvé je neotřelým uměleckým průnikem mezi japonskou kinematografií sedmdesátých let a současným japonským filmem, a za druhé vynalézavou oslavou zvuku (na rozdíl od filmů ve stylu původního Zatoičiho, v nichž byl důraz kladen na efektnost obrazu a zvuk měly většinou velmi špatný).
Neskrývaně digitální krev jako by potvrzovala nedůvěryhodnost viděného a nutila nás vnímat především rytmus diktovaný zvukem. Ten se ve spojitosti s neustále připomínanou slepotou a silou hrdiny v jeho dokonalém sluchu stává dominantním prvkem filmu. Kitano prostřednictvím zvuku vnáší do tradičního žánru muzikálové prvky a rytmizuje i naprosto všední činnost (když vesničané pracují na poli, kopou do hlíny v promyšleném rytmu) či obvykle nijak nezdůrazňovanou zvukovou kulisu (dopadající kapky deště). Naopak zrak klame a většina protivníků zemře právě proto, že Zatoičiho podcenila jako slepého, a tím podle nich i slabšího protivníka.
Kromě tajemstvím opředené ústřední postavy Zatoičiho zalidnil Kitano svět filmu řadou okouzlujících charakterů (od sourozenecké dvojice až k mladému bláznovi, který touží stát se samurajem). Na rozdíl od jiných Kitanových filmů nabízí Samuraj de facto uzavřený a divácky atraktivní vyprávěcí oblouk. Citlivější povahy možná poněkud překvapí krvavost choreograficky precizních akčních scén, které přicházejí přesně tak nečekaně, jak jsme u tohoto režiséra zvyklí, ale možná si právě tyto bezezbytku užijí z hlediska západního diváka bezuzdně praštěnou, ale každopádně stoprocentně originální muzikálovou scénu v závěru.
Jiné: 2003; 116min; 16:9
Žánr: akční, dobrodružný, thriler
Hrají: Takeshi Kitano, Michiyo Ookusu, Gadarukanaru Taka, Yuuko Daike,
Zvuk: Dolby Digital 5.1 česky, čínsky
Titulky: české

Wasabi

9. června 2007 v 20:05 | Yoshiko Okatama
Pořád všem vyprávím, jak je to skvělý film, ale píši o něm až teď...omlouvám se..:-)
Hubert je polda se zlatým srdcem a s ocelovými pěstmi. Právě svou spravedlivou pěstí jedné noci inzultuje v nightclubu nevychovaného výrostka. Vše by bylo celkem v pořádku, kdyby se nejednalo o synáčka Hubertova nejvyššího šéfa. Celá věc se musí zamést pod stůl a Hubertovi je doporučena delší dovolená. Tu si užíval naposledy když potkal svou životní lásku, Japonku Miko, která ho před 20 lety záhadně opustila. Hubert by chtěl začít vnímat svět kolem sebe konečně jako člověk a ne jenom jako policajt. Jednoho dne zazvoní telefon až z dalekého Japonska. Právní zástupce ho informuje, že Miko před několika dny zemřela. Ještě před tím, než navěky odešla sepsala závěť. V ní mu odkazuje její největší majetek. Je to něco velmi speciálního. Je to více než dědictví, více než dar a taky více než obrovský problém.

Ichi The Killer

9. června 2007 v 19:58 | Yoshiko Okatama
Ichi The Killer
režie: Takashi Miike
Sakra...nezůstal nikdo, kdo by mě zabil. Krví prosáklým příběhem japonského podsvětí nás provází bezohledný stroj na zabíjení Kakihara. Na cestě za svým osudem Ichim předkládá zívající blonďák Evropanům neortodoxní druhy násilí v duchu unikátní asijské cesty. Tento film opravdu není pro diváky se slabšími nervy nebo pro ty, kterým se z většího množství krve dělá nevolno. Režisér Miike své publikum rád šokuje - a ve svém oboru je mistr!
Také lze zakoupit v Levných knihách....hmmm.., že bych si zítra došla na nákup DVDéček..:)

Dode´s-ka den

9. června 2007 v 19:55 | Yoshiko Okatama
Dode´s-ka den
režie: Kurosawa Akira
Kurosawa tentokrát opouští středověká dějiště i své typické hrdiny - samuraje - a odkrývá bezútěšnost existence na dně společnosti prostřednictvím série tragikomických příběhů ze života obyvatel slumu v poválečném Tokiu. Dějově propletené miniatury načrtávají osudy lidí z nejnižších vrstev, kteří z tíživé reality, jež se stává každodenním bojem o přežití, utíkají do svých vlastních vysněných světů, existujících pouze v jejich hlavách... Film v původním znění s českými titulky.
Lze zakoupit v Levných knihách...
 
 

Reklama