!NA BLOGU JIŽ NEMÁM V PLÁNU PRACOVAT. NĚKTERÉ ČLÁNKY SE PŘESUNOU NA MŮJ DRUHÝ BLOG - NESCIO!

Akira Kurosawa

29. srpna 2007 v 18:47 | Yoshiko Okatama |  *J-film a herci*

Akira Kurosawa
(23.3.1910 - 6.9.1998)

"Nejslavnější z filmových režisérů Japonska"

Akira Kurosawa, japonský filmový scénárista, režisér a producent, jeden z prvních světově proslulých představitelů japonského (asijského) filmu, přichází na svět 23. března roku 1910 v Tokiu v rodině učitele tokijské Vojenské akademie.
Vzdělání Kurosawa získává na malířské akademii, po jejím absolvování pak v konkurzu (v roce 1936) získává místo asistenta režie u japonské filmové společnosti Toho ( ponejvíce asistuje při režii slavnému Kadžiro Jamamotovi).
Kurosawův režijní debut přichází v roce 1943, kdy natáčí svůj první celovečerní snímek, nazvaný "Sugata Sanshiro" (Velká legenda judo, 1943) - film, vracející se dějem do 19. století, vypráví příběh mistrů zápasu judo, výrazný je zde milostný prvek.
V první polovině čtyřicátých let 20. století (tedy v době probíhající druhé světové války) pak Akira Kurosawa natáčí ještě několik dalších snímků, mimo jiné filmy "Nejkrásnější" (Ichiban utsukushiku, 1944, snímek, vyprávějící příběh dělnic z japonské zbrojovky je i s negativem zničen na konci války americkými jednotkami), "Zoku Sugata Sanshiro" (snímek navazuje na film Sugata Sahshiro, 1945) či "Tora no o wo fumu otokotachi" (Lidé, kteří šlapou tygrovi na ocas, 1945).
První filmový snímek, se kterým se Akira Kurosawa proslaví u japonských diváků, je pak snímek "Opilý anděl" (Yoidore tenshi, 1948) - příběh vypráví melodramatický příběh lékaře, žijícího na předměstí poválečného Tokia (v tomto snímku se poprvé v Kurosawově filmu objevuje pozdější Kurosawův dvorní herec T. Mifune).
Po několika dalších snímcích, v nichž Akira Kurosawa nahlíží na budování moderního a demokratického poválečného Japonska, pak přichází senzace - do italských Benátek, na filmový festival, přiváží Akira Kurosawa v roce 1951 snímek "Rašomon" (Rašo-mon, 1950), kde je vyprávěn příběh se samurajskou tématikou - Benátky jsou Kurosawou okouzlené, Akira Kurosawa získává Zlatého lva a japonský film pak jeho prostřednictvím cestu do celého světa.
Ve stejném roce (1951) Akira Kurosawa natáčí adaptaci románu F. M. Dostojevského "Idiot", přeneseného pod názvem "Hakuchi" do japonských reálií.
O rok později Akira Kurosawa natáčí snímek "Žít" (Ikiru, 1952), vyprávějící příběh úředníka, který tváří v tvář smrti (umírá na rakovinu) přehodnocuje svůj pohled na svět.
V roce 1954 pak Akira Kurosawa natáčí svůj dnes patrně nejznámější a nejslavnější film, a to film "Sedm samurajů" (Shichinin no samurai, 1954) - snímek, vyprávějící příběh sedmi samurajů, kteří brání malou vesničku proti nájezdům banditů, a oceněný Oscarem, se později stane předlohou slavného amerického westernu J. Sturgese "Sedm statečných".
V roce 1957 Akira Kurosawa natáčí další adaptaci "západního" literárního díla - vzniká film "Krvavý trůn" (Kumonosu jo, 1957), v němž Kurosawa zasazuje děj Shakespearova Macbetha do reálií japonského feudalismu.
Ve stejném roce vzniká i Kurosawova adaptace divadelní hry M. Gorkého "Na dně" - film nese jméno "Donzoko".
Po několika dalších samurajských snímcích - např. filmy "Tři zločinci ve skryté pevnosti" (Kakushi toride no san akunin, 1958), "Tělesná stráž" (Yojimbo, 1961) či "Odvážní mužové" (Tsubaki Sanjurô, 1962) - Akira Kurosawa přichází s dalším slavným snímkem, nesoucím jméno "Rudovous" (Akahige, 1964).
Druhá polovina šedesátých let 20. století není již pro Kurosawu tak úspěšná tak jako předchozí desetiletí - spolupráce s americkými filmaři na snímku "Tora! Tora! Tora!" selhává, stejně tak další pokusy o filmování ve Spojených státech amerických, období tvůrčí krize pak vyvrcholí Kurosawovým neúspěšným pokusem o sebevraždu.
V sedmdesátých letech 20. století se Akira Kurosawa vrací do filmařského světa snímkem "Dodeska den" (1970), vyprávějícím poetický příběh obyvatel chudinské velkoměstské čtvrti, o pět let později, v roce 1975 pak Kurosawa točí film "Děrsu uzala" (Dersu uzala, 1975), na motivy povídek ruského spisovatele V. Arseňjeva, v roce 1980 vzniká Kurosawův historický velkofilm "Kagemuša" (Kagemusha, 1980).
V dalších letech Akira Kurosawa natočí ještě několik dalších filmů, posledním je pak snímek "Madadayo" (1993).
Akira Kurosawa umírá v Tokiu 6. září roku 1998.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.