!NA BLOGU JIŽ NEMÁM V PLÁNU PRACOVAT. NĚKTERÉ ČLÁNKY SE PŘESUNOU NA MŮJ DRUHÝ BLOG - NESCIO!

Sumó (bránit se)

6. července 2007 v 16:12 | Yoshiko Okatama |  Tradiční Japonsko, tradice
Teda... tento článek mi dal docela zabrat, tak snad ho dočtete až do konce... Vaše Yoshiko

Sumó
Sumó (neboli česky "bránit se") je spor, který je starý více než 1000 let. V období Edo se Sumó stalo národním sportem, ale 1. zmínka už se vyskytuje v kronice Kodžiki(712). Sumó je sport, který je plný tradic, pravidel a symbolů...
Co je cílem zapasu?
Cílem zápasu je, aby se útočníkovi povedlo vytlačit soupeře z kruhového zápasiště (dohjó), nebo soupeře donutit, aby se nějakou jinou částí těla, než je chodidlo dotkl země. Tudíš útočník musí soupeře vyvést z rovnováhy. Vstup na zápasiště (dohjóiri) provází spoustu obradů. Např. zápasník před zápasem hází rýži, která má zahnat zlé duchy.
Jak vypadá zápasiště?
Zápasiště je do tvaru čtverce, v jehož středu je kruh o průměru 4,57m a to je ohraničeno 28 pytli s rýží.
Povinnosti rozhodčího...
Rozhodčí (gjódži) musí dodržovat spoustu tradic.. Musí být oblečen do kostýmu šlechtice(ze14.st.). Musí u sebe mít při zápase nůž, který se nazývá tyntó (je to kvůli vzpomínce na časy, kdy ještě rozvodčí při své chybě spáchal seppuku). A na rozhodnutí rozvodčího dohlížejí soudci (šim'pan), kteří sedí dokola zápasiště na zemi.
Technika zápasu...
Ta se dělí do 3 hlavních skupin.
- tlačení (cuki)
- strkání (oši)
- úchopy (jori)
Jinak technik je dohromady 70, jsou to ty které uznala Japonská asociace sumó (Nihon Sumó Kjókai).
Oblečení zápasníka...
Oblečení zápasníka tvoří břišní pás (mawaši). Který je ovinut kolem slabin, pasu a na zádech je uzel. Zápasníci mají právo mít během turnajů svázané vlasy so tradičního účesu šlechticů (čon'mage) - je to uzel ve tvaru listu ginkgo.
Soutěžící...
Zápasníci závodí za jednotlivé stáje (heja) a utkávají se v hierarchicky uspořádané soutěži. Jejich vzestup či pokles závisí na počtu výher a nebo proher na konci turnaje. Bazuke - je seznam soutěžících, kteří budou zápasit v dalším turnaji. Jokozuna - je to titul pro šampiona. S financema se to má takto: přijem dostávají pouze zápasníci dvou nejvyšších kategorií (s titulem sekitori a oičómage)...
Zápasy...
Od r. 1958 se pořádá každý rok 6 velkých zápasů, které se konají každý druhý měsíc a ve 4 jap. městech. Turnaj trvá 15 dní (od r. 1949)...Vítězem turnaje se stává zápasník divize makuuchi s nejvyšším počtem výher.
Co papá sumó:-)??
První denní (a nejhojnější) jídlo celého dne se skládá z čankonab, vysoce kalorické směsi z mořských chaluh, kuřecího, vepřového a rybího masa, tofu a zeleniny. Zápasníci jedí čankonabe společně s miskami rýže a zapíjejí vše pivem. No prostě mňamka...:)
Konec kariéry...
Obřad "stříhání vlasů" (dan'pacušiki) je obřad, kdy zápasník odchází do důchodu (intai-zumó). Zápasník si na sebe oblékne své nejlepší kimono a s naolejovanými vlasy se posadí do středu zápasnického kruhu. Hlavní rozhodčí stojí u něj s pozlacenými nůžkami. Postupně přistupují přátelé, sportovní kolegové a osobnosti, kteří mu odstřihávají prameny vlasů.....
Na tomto videu uvidíte spoustu super záběrů, tak se na něj mrkněte...! Je to krátké, takže Vám to nezabere moc času...
Nějaké fajn odkazy...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Shinobi Shinobi | Web | 7. července 2007 v 9:27 | Reagovat

hmmm... tak na to se svojí muší vahou nemám :))

2 XLightning XLightning | E-mail | Web | 7. července 2007 v 16:49 | Reagovat

Fajn videjko:D

3 Morální Morální | E-mail | Web | 25. června 2012 v 17:53 | Reagovat

very good:-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.