!NA BLOGU JIŽ NEMÁM V PLÁNU PRACOVAT. NĚKTERÉ ČLÁNKY SE PŘESUNOU NA MŮJ DRUHÝ BLOG - NESCIO!

Státní svátky v Japonsku

7. června 2007 v 16:16 | Yoshiko Okatama |  Japonsko

STÁTNÍ SVÁTKY A SPECIÁLNÍ PŘÍLEŽITOSTI

V Japonsku je 14 státních svátků. Pokud státní svátek vyjde na neděli, pak následující pondělí je volný den.

Státní svátky

GanjitsuNový rok1. ledna
Seijin - no - hiDen dospělostidruhá neděle v lednu
Kenkoku Kinem - biDen založení státu11. února
Shumbun - no - hiJarní rovnodennost20. nebo 21. března
Midori - no - hiZelený den29. dubna
Kempó - Kinem - biDen ústavy3. května
Kodomo - no - hiDen dětí5. května
Umi - no - hiDen moře20. června
Keiró - no - hiDen úcty ke stáří15. září
Shũbun - no - hiPodzimní rovnodennost23. nebo 24. září
Taiiku - no - hiSportovní dendruhé pondělí v říjnu
Bunka - no - hiDen kultury3. listopadu
Kinró Kansha - no - hiDen díkuvzdání práci23. listopadu
Tennó TanjóbiNarozeniny císaře23. prosince

Speciální příležitosti

Japonsko má velké množství různých festivalů a každoročních slavnostních příležitostí. Festivaly jsou většinou šintoistické slavnosti a jsou vztaženy k sezónnímu pěstování a sklízení rýže. Slavnostní příležitosti jsou oproti tomu převážně buddhistické svátky převzaté z Číny nebo ze Západu (např. Den svatého Valentýna)

LEDEN

Šógatsu(Nový rok) - Od 1. do 3. ledna probíhající oslavy které zahrnují hodně jídla a pití, návštěvy svatyň nebo chrámů a návštěvám blízkých
Seijin - no - hi (Den plnoletosti) - Oslavy pro chlapce a dívky, kteří dosáhli plnoletosti (20 let)

ÚNOR - KVĚTEN

Setsubun (Poslední zimní den podle měsíčního kalendáře), 3. nebo 4. února. Oslavu konce zimy a vyhnání zlých duchů Japonci slaví jako setsubun (házení fazolemi), zatímco opěvují štěstí a odchod démonů.
Hanami (Prohlížení květů) - Japoncům působí radost krátké období, kdy zde kvetou stromy (únor - duben). Obvykle kvetou švestky v únoru, broskve v březnu a třešně v dubnu.
Hina Matsuri (Festival panenek) - 3. březen. Během tohoto festivalu jsou ukazovány staré panenky a mladé dívky dostávají speciální panenky, které představují starodávné postavy z císařského dvora.
Golden week (Zlatý týden) - 29. dubna - 5. května. Zlatý týden je týden, ve kterém jsou tři státní svátky - Zelený den, Den ústavy a Den dětí. Během těchto svátků dávají firmy zpravidla svým zaměstnancům volno.
Kodomo - no - hi (Den dětí). Den dětí, zejména chlapců. Rodiny chodí s dětmi pouštět papírové kapry, kteří jsou zde pokládány za symboly mužské síly.

ČERVENEC - SRPEN

Tanabata Matsuri (Svátek hvězd) - 7. července. Dvě hvězdy Vega a Altair tuto noc kříží své cesty na Mléčné dráze. Podle legendy (původně čínské) měla princezna zamilovaná do pastýře zakázáno se s ním stýkat. Pouze tento den, kdy se dráha těchto hvězd na obloze kříží, si mohli dát milenci schůzku. Děti opisují básničky na barevné fáborky a zamilované vzkazy jsou psány na papírky, které jsou věšeny na strom ve tvaru Mléčné dráhy.
O - Bon (Svátek mrtvých) - 13. - 16. července a srpna. Podle buddhistické tradice se během těchto dnů mrtví vracejí zpět na zem. Jsou zapalovány svíčky nebo lucerny, které se nechávají volně unášet řekou nebo mořem, aby ukázaly mrtvým cestu. Během těchto svátků se obyčejně všichni vracejí do svých rodných vesnic a tak jsou veškeré silnice přeplněny a neexistuje možnost cestování nebo sehnání ubytování.

LISTOPAD

Šiči - Go - San (7 - 5 - 3 svátek) - 15. listopadu. Tento den je na oslavu dívek, které dosáhly třetího nebo sedmého roku věku anebo chlapců, kteří dosáhli pátého roku věku. Tyto děti jsou brány do svatyň nebo chrámů, kde je jim zpravidla žehnáno hodně štěstí.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Tomáš Kolut Tomáš Kolut | Web | 7. června 2007 v 16:16 | Reagovat

NEJ vlajka 07!!Hlasujte!!..A VYHRAJTE..

5.6.2007 18:00 | Martin

Nová VELKÁ ANKETA JE TADY!!!!CHCETE SI ZVOLIT VLAJKU ROKU 07 A PŘITOM I NĚCO VYHRÁ?????? PRAVIDLA:každý týden ,což je každé úterý si budete volit nej vlajku nejdřív se bude volit z různých světadílů(asie,amerika atd.)ta co dostane nejvíce hlasů postoupí do finále.A pak budou následovat další světadíly.Bude 8 kol z toho to osmé bude finále kde se utkají vlajky které zvítězili v minulých kolech.A TEĎ K VÝHRÁM:NAPIŠ TE MI KOMENTÍK PROČ JSTE ZVOLILI ZROVNA VLAJKU xxx HRAJE SE O SPOUSTU MALÝCH CEN.NEZAPOMEŇTE TO VŠEM ŘÍCT ABY TAKY HLASOVALI.TENTO TÝEN BUDEME VOLIT VLAJKU JIŽNÍ AMERIKY:

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.