!NA BLOGU JIŽ NEMÁM V PLÁNU PRACOVAT. NĚKTERÉ ČLÁNKY SE PŘESUNOU NA MŮJ DRUHÝ BLOG - NESCIO!

Samuraj

27. května 2007 v 19:06 | Yoshiko Okatama |  Tradiční Japonsko, tradice
Samuraj je středověký japonský bojovník, známý především svoji oddaností.
Samurajové byli bojovníky, sloužícími císaři, nebo prostě svému pánu. V boji využívali vždy veškerých protivníkových slabin a útočili na citlivá a hlavně zbrojí nekrytá místa na těle (krk, podpaží, zákolenní, případně i žaludek).

Samurajové byli cvičeni vždy od velice útlého věku. Už v deseti letech byli samurajové posíláni na místa plná strachu, která museli mladí učedníci překonat. Takovými místy mohly být například hřbitovy, márnice, husté lesy či opuštěné zříceniny budov.
Pro samuraje byla vždy nejdůležitější čest. Například v boji bylo pro samuraje nejhorší nezemřít, ale padnout do zajetí. Takový samuraj vždy radši požádal věznitele, aby si mohl vzít život a provést tradiční seppuku (známější je neslušné označení harakiri).
Samurajové byli také velmi "urážliví." Velmi mnoho úkonů chápali jako urážku. Pokud např. kolemjdoucí samuraj omylem zavadil o jiného samuraje pochvou meče, je to chápáno jako urážka. Ale samuraj, který chtěl urážku oplatit (vždy soubojem), nikdy neprobodl soupeře zezadu. Vždy minimálně poklepal mečem o zem, aby upozornil soupeře na svůj útok. Pokud jej ovšem urazil někdo nadřízený, samuraj většinou spáchal výše zmíněnou seppuku.
Z bojového umění samurajů dodnes přetrvalo mnoho škol takových umění, např. kendó, neboli česky cesta meče.

Původ slova samuraj
Chceme-li zjistit původ tohoto slova, musíme se vydat do období velkých společenských změn v japonské společnosti, které proběhly v průběhu 19. století - restaurace císařství. Po roce 1869 byli příslušníci buke (třídy válečníků - mononofu nebo wasarau) označeni jako "dřívější příslušníci armády". Ve světě se však vžil sinojaponský termín pro vazala - samurahi nebo-li samuraj.
Jiná teorie říká, že původ slova souvisí s označováním vůdců ozbrojených klanů ze Severu. V upravené formě (gošozamura) byli označování též bojovníci aristokratických klanů připojených k císařskému dvoru v období Muromači. Poté došlo k fonetickému zkrácení (samuraj) a významovému rozšíření na celou třídu válečníků (od nejnižších po ty, kteří měli právo jezdit na koni) s možností nosit daišó (krátký a dlouhý meč).
Význam slova samuraj lze vyložit jako "ten, jenž slouží".
Samurajové ovládali taky obřady ča-no-ju(čajový obřad při kterém se používá největší zdvořilost),uspořádání květin,básně.
Filmový hold složil samurajům japonský režisér Akira Kurosawa, a to především jeho nejslavnějším filmem Sedm samurajů.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lucinka Lucinka | E-mail | 16. února 2008 v 13:12 | Reagovat

Máš moc hezkej blog!!!!!!!

2 Yuki Yuki | E-mail | 29. března 2009 v 20:35 | Reagovat

Máš super blog.I tento článek je super.Sedm samurajů jsem viděla a je to nejlepší film na světě.Ostatně doporučuju víc filmů od Akiry Kurosawy:-)

3 Yuki Yuki | Web | 12. srpna 2009 v 22:09 | Reagovat

velmi poucne:):):)....inac podla mna tych samurajov viac padlo pri seppuku ako pri vojne:):):)....hehe alebo sa pozabijali medzi sebou ked skoro vsetko chapali ako urazku:):)...mas superny blog:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.