!NA BLOGU JIŽ NEMÁM V PLÁNU PRACOVAT. NĚKTERÉ ČLÁNKY SE PŘESUNOU NA MŮJ DRUHÝ BLOG - NESCIO!

Harakiri - Seppuku

27. května 2007 v 17:05 | Yoshiko Okatama |  Tradiční Japonsko, tradice
Harakiri - Seppuku
Seppuku (česky "plátkování žaludku/břicha" jinak v Evropě známe jako Harakiri) tento termín, který je tvořen stejnými znaky použitými v obráceném pořadí je však v Japonsku pokládán za poněkud vulgární a samotnými samuraji nebyl nikdy používán.) Jde o japonskou rituální sebevraždu. Muži si v kleče prořízli břišní dutinu krátkým samurajským mečem(wakizaši) (překl. "společník"), a to podélně odspoda nahoru, a pak příčně k stávající ráně. Následně jim pobočník usekl hlavu, aby tak zmírnil jejich utrpení. Právo na důstojný odchod z tohoto světa měly i ženy z třídy válečníků, které si dýkou (tantó) prořízly hrdlo. Předtím si však svázaly nohy u kotníků, aby tělo nezaujalo ve smrtelných křečích necudnou polohu. Samotný rituál seppuku sestával z meditace, složení krátké básně (haiku), většinou na téma pohrdání smrtí a samotné sebevraždy. Vzhledem k obrovskému nervovému vypětí ale rituál byl málokdy dodržen se všemi náležitostmi, které včetně provedení obou řezů trvají okolo třiceti minut. V běžném životě se seppuku provádělo většinou tak, že samuraj napadl na wakizaši a pobočník mu setnul hlavu.

Seppuku bylo součástí samurajského kodexu (bušidó - cesta válečníka). Nejčastěji bylo používáno proto, aby bojovníci předešli zajetí nepřítelem a nebo získali zpět ztracenou čest. Samuraj mohl být k seppuku vyzván svým pánem. Seppuku bylo také jedinou formou "protestu", kterým mohl samuraj dát najevo nesouhlas s činy svého pána. Především v období Edo (1603 - 1868) šogunátu Tokugawa bylo seppuku používáno jako forma popravy, která však byla vždy výsadou samurajské vrstvy. Břicho (hara) člověka je v Japonsku považováno za centrum těla a lidské duševní aktivity, jeho proříznutím tak válečník obrazně ukazoval čistotu svého nitra, proto tato forma sebevraždy nebyla povolena jiným vrstvám japonského obyvatelstva.
V roce 1873 byla spolu se zrušením samurajské vrstvy (vyhláška Haitorei v období Meidži) tato praktika v Japonsku zakázána, její obdoby však nalezneme i v moderní japonské historii. Za určitý druh seppuku se dají považovat i sebevraždy japonského civilního obyvatelstva v době 2. světové války.
Pokud samuraj odmítl seppuku spáchat, byl vyvržen ze společnosti a živořil na jejím okraji. Zpravidla se takoví jedinci nechali zaměstnávat jako nájemní vrahové nebo se živili jako bandité a ve své době představovali opravdu reálnou společenskou hrozbu (viz Kabukimono).
Samuraj bez pána se nazývá rónin.
Postup:
První řez byl veden vodorovně z levé strany břicha na pravou stranu. Měl-li bojovník ještě dost síly, pokračoval dalším řezem vzhůru. Tento řez začínal buď ve středu vodorovného řezu, nebo mohl být jeho plynulým pokračováním.
Kolmý řez procházel hrudníkem a směřoval ke krku. Povaha tohoto způsobu smrti často znemožňovala dokončení sebevražedného aktu, a proto byl na pomoc přizván pomocník, často přítel nebo podřízený. Měl za úkol sebevraždu dokonat setnutím sebevrahovy hlavy.
S postupem času nabyla pomocníkova role většího významu. Když se poměry uklidnily a válčení přestalo být každodenní záležitostí, vlastní rozetnutí břicha se stalo spíše formální záležitostí před tím, než pomocník mečem rychle zkrátil sebevrahovo utrpení.
Můj názor:
Vím, že se mě tu nikdo neptá na můj názor, ale přesto ho chci říct… Podle mě je Seppuku úplná blbost…Dobře dříve to pro samuraje mělo svůj význam, ale ono se to děje i v moderní době, i když je to trestný čin… No já nevím … v nějakých případech bych s harakiri souhlasila, ale v některých zase ne… Já sama bych se zabít nedokázala!!! Ani kdybych si to sebevíc přála…
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Yuri Yuri | E-mail | Web | 1. března 2008 v 17:28 | Reagovat

nedokázala by ses sama zabít, protože v tom nežiješ. Navíc ženy samurajů se nezabíjely, jejich muži to udělali (chudáci). Ale všechno je to fakt otázka kultury. Kdyby ufoni viděli, že si propichujem uši a dáváme si do nich náušnice, tak by vykulily oči a řekli, že jsme blázni a že je to příšerné.... ;) Ale jinak máš úúúúžasný blog, fakt pěkný...ještě ho dopročmuchám :P

2 Nami-san Nami-san | Web | 3. ledna 2009 v 21:54 | Reagovat

tu nejde ani tak o to se zabít.....jde tu především o čest....kdysi v japonsku měli kruté "pravidla" a zásady...jakmile bojovník (samurai) ztratil svou čest byla to pro něj ohromná potupa a ztráta. Čest ztratil věčinou v případech např. nechtěným zaviněním umrtí svého bližného nebo tak něco....a aby si mohl svou čest získat zpět musel si vzít život.....v ten moment to samurai nebral jako sebevraždu nebo cokoliv jiného ale bral to jako osvobození své duše a získání ztracené cti...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.